Kukurydza jako przynęta i zanęta. Wszystko co powinieneś o niej wiedzieć. Leave a comment

KUKURYDZA Z PUSZKI:

Najlepszym sposobem dla każdego początkującego karpiarza jest użycie najprostszej przynęty czyli słodkiej kukurydzy. Kukurydza jest najłatwiejszym wyborem ze względu na swoją prostotę. Można ją kupić w lokalnym sklepie spożywczym, a często nawet mamy ją w szafce bo sami stosujemy ją w naszych potrawach. Nie wymaga również przygotowania; można ją używać bezpośrednio z puszki. Ziarna słodkiej kukurydzy mogą być używane jako pojedyncza przynęta haczykowa ale jeśli okaże się, że pojedyncze ziarno jest zbyt małe i powoduje to ciągłe przyłowy w postaci łapania wielu innych nieporządanych gatunków, po prostu dodaj więcej ziaren do swojego zestawu by przez swoją wielkość odstraszyć mniejsze gatunki ryb.

Ostatnio bardzo popularne stały się kawałki kolby kukurydzy z kilkoma ziarnami czyli tak zwane PIZZA CORN.

slodka kukurydza zanęta przynęta

Zalety stosowania słodkiej kukurydzy jako przynęty karpiowej:

  • Tania –  cena kukurydzy w puszkach jest  bardzo niska.
  • Łatwo dostępna – większość ludzi ma już kilka puszek kukurydzy w swojej szafce, jeśli nie można ją dostać w każdym lokalnym sklepie spożywczym w dużym zapasie
  • Łatwa w użyciu – wystarczy otwieracz do puszek i igła do nawlekania jej na włos, a w moment będziesz gotowy, aby łapać karpie, amury oraz inne ryby.

SUCHA KUKURYDZA PASZOWA:

Kukurydzę możemy też zakupić w formie suchych ziaren, które rolnik po zbiorach osuszył i przeznaczył do sprzedaży ten rodzaj ma jeszcze korzystniejsza cenę dlatego w większości wypadków stosujemy ją jako kukurydzę zanętową. Każdy z nas w łatwy sposób może ugotować ją samodzielnie w domu a w dzisiejszym nowoczesnym karpiarstwie jest praktycznie niezastąpiona. Na długich amurowych zasiadkach gdzie do wody trafiają nawet dziesiątki kilogramów tej ugotowanej przez nas kukurydzy oszczędzamy na prawdę sporo pieniędzy przygotowując ją samodzielnie.

Taki rodzaj ziaren dostaniemy w każdym z klepie z paszami dla zwierząt lub targu. W Polsce najczęściej możemy je dostać w sklepie wędkarskim oraz sklepie dla gołębi. Nie musimy stosować tylko kukurydzy w powyższych sklepach możemy zamówić gotowe mieszanki z innymi ziarnami jak rzepik, orzech tygrysi, pszenica, konopie, groch oraz wiele innych.

Moim zdaniem jest to jedna z najbardziej skutecznych przynęt wszech czasów, która sprawdzi się w każdy łowisku a w szczególności na dzikich wodach gdzie karpie jeszcze niezbyt przyzwyczaiły się do kulek proteinowych i pelletów.

Świetnie smakuje – zawiera dużą ilość cukru i soli. Są to dwa składniki, które przyciągają dużo karpi oraz amurów.

Świetna także bez dodatków smakowych i zapachowych – nie potrzebujesz żadnych dodatków smakowych ani kolorów, aby zwabić karpia lub amura do jej zjedzenia. Oczywiście jak dobrze wiemy eksperymenty z zapachami kolorami a nawet rozmiarem przynęt dają czasem bardzo zadowalające efekty dlatego próbujcie swoich sił na pewno wyniknie z tego coś dobrego. Na naszym sklepie przygotowaliśmy też ofertę sprawdzonych gotowych ziaren w różnych smakach, które możecie wypróbować i wy sami!

Czy możemy stosować kukurydzę mrożoną?

Kukurydza mrożona jest używana w taki sam sposób, jak kukurydza w puszkach czy też gotowana przez nas samodzielnie. Odmroź ją i używaj nie powinna stracić niczego ze swoich właściwości przez, które karpie i amury tak je lubią.

Jakie są zalety stosowania kukurydzy mrożonej jako przynęty karpiowej?
Oprócz tego, że będzie mogła być przechowywana w zamrażalniku i przez to oczywiście się nie zepsuje to tak na prawdę nic więcej.

Przewodnik po użyciu kukurydzy suchej paszowej jako zanęty:

Możemy dostarczać gotowe ziarna za pomocą różych sposobów by zanęcić swoje łowisko. Za pomocą procy wystrzeliwujemy kukurydzę gdy łowimy bardzo blisko brzegu a gdy odległość jest dość znaczna możemy do tego celu użyć SPOMB czyli koszyka zanętowego dalekiego zasięgu. Wypływając pontonem lub innym środkiem pływającym aplikujemy kukurydzę prosto z wiadra za pomocą łyżki karpiowej w określone przez nas miejsce w którym postawimy swój zestaw z przynętą. Stosując elektroniczną łódkę do wywózki napełniamy po prostu jej komory gotowymi ziarnami razem z przynętą. Kolejnym sposobem jest nasączenie kukurydzy preparatami zapachowymi, które nie rozpuszczają siatek PVA i umieszczenie kukurydzy właśnie w ich wnętrzu.

Czy kukurydza, która sfermentowała nadaje się do łowienia?

Jak najbardziej kukurydza, którą teoretycznie moglibyśmy nazwać zepsutą czyli sfermentowaną nadaje się jako przynęta i zanęta! A nawet wielu karpiarzy twierdzi, że taka kukurydza sprawdza się o niebo lepiej bo nabiera dużo mocniejszego zapachu oraz wydziela jeszcze więcej substancji odżywczych. Dla tego śmiało możecie ją stosować.

W jaki sposób przygotować kukurydzę czyli jak ją ugotować?

Kukurydzę paszową kupuję w workach 10-20kg w lokalnym sklepie paszowym. 

Następnie ilość jaką chcę przygotować namaczam przez 24h w wodzie by odpowiednio namokła pózniej wsypuję połowę pojemnika czyli w tym wypadku garnka w, którym będę ją gotował. Kukurydzę zalewam do pełna wodą. Czyli tak na prawdę formuła to 50% kukurydzy i 50% wody. Dorzucam 4 łyżki cukru i 1 łyżkę soli.

Przygotowuję tylko ilość kukurydzy, której będę używał przez okres jednego tygodnia. Uważam, że jeśli trzymam go przygotowanego w wiadrach dłużej niż tydzień, zepsuje się i zacznie rosnąć pleśń. Mam nadzieję, że jesteśmy w stanie rozróżnić tę sfermentowaną kukurydzę (ta dobra odżywcza), która po 2 dniach od ugotowania zaczyna już odpowiednio pracować od spleśniałej którą powinniśmy już wyrzucić.

Kukurydzę gotuję przez około 30 minut. Jeśli są to na prawdę młode ziarna 20 minut. Jeśli kukurydza jest lekko przejrzała, gotujemy przez 40 minut. Ale oczywiście ostatecznym wyznacznikiem jest to, że kukurydza zacznie pękać i możliwe będzie rozgniecenie jej palcami. Wg. mnie najlepsza jest totalnie przegotowana, która będzie od samego początku najlepiej pracować i wabić ryby w łowisko.

Czyli tak na prawdę gotowanie kukurydzy to nic trudnego i każdy poradzi sobie z tym bez najmniejszych problemów.

 

 

Autor: Daniel Kurzyński “Techniczny”

Dodaj komentarz