Moja wiedza na temat ciężarków karpiowych.
Na wstępie chciałbym zwrócić uwagę na to, że jeszcze kilka lat temu mieliśmy naprawdę niewielki wybór jeśli chodzi o ciężarki karpiowe i oczywiście też ich jakość pozostawiała wiele do życzenia. Co prawda były też ciężarki premium topowych marek ale kogo stać na złote ciężarki. W tym momencie na rynku praktycznie każda firma wędkarska wypuściła na rynek swoje ciężarki i możemy świadomie wybrać coś co idealnie będzie pasowało do naszych „ciężarkowych upodobań”.
W artykule opowiem jak moim zdaniem powinno się stosować ciężarki karpiowe i jakich modeli ja używam! Jeśli chcecie włączyć się do dyskusji o ciężarkach zapraszam do komentowania tego artykułu w dolnej części strony.
Daniel Kurzyński
“Techniczny“
(InfinityCarpTeam)
Najlepsze ciężarki w Polsce? Michał Chojecki – Misiek Ciężarki.
Chciałbym oczywiście przedstawić markę Misiek Ciężarki, która od jakiegoś czasu definitywnie zdetronizowała rynek ciężarków karpiowych. Zdecydowanie zasłużenie bo jakość jaką proponuje Misiek jest na najwyższym poziomie.. A wszystko to produkowane jest w Polsce!
Wykończenie z maskującą posypką w różnych kolorach a zarazem warstwa pokrywająca ołów by ostrożne karpie nie mogły jej wyczuć, wysoka jakość elementów łączeniowych jak krętliki czy nawet same gumy pozycjonujące, które po prostu wytrzymują dużo dłużej i nie mają nieprzyjemnego zapachu. Różnorodność modeli oraz gramatur ciężarków Misiek pozwala dopasować produkty do każdego rodzaju łowienia i odległości.
Muszla, Grippa, Torpeda, Kula, Gruszka, Grippon, Rakieta to tylko część najbardziej popularnych ciężarków ołowianych z stajni Misiek Ciężarki. Gramatury rozpoczynają się od 30g a kończą na 750gramowych kolosach na ekstremalne wywózki.
Na sam koniec zostawiłem najważniejszy atut tych właśnie ciężarków karpiowych a jest to właściwie cena, która jest na tyle niska, że nie opłaca się nawet myśleć o tańszej alternatywie bo ceny są praktycznie takie same, a w niektórych przypadkach nawet niższe niż całej konkurencji. Stosunek jakości i ceny powoduje, że ciężarki Misiek są zdecydowanym faworytem w Polsce.
Jaka powinna być waga ciężarka karpiowego?
Wbrew pozorom pytanie nie jest zbyt proste.. łowimy na tak wielu różnych zbiornikach o całkowicie odmiennej budowie dna, głębokości, ilości dodatkowych przeszkód a nawet wybranej przez nas odległości do umieszczenia ciężarka. W tej kwestii mogę tylko udzielić wam porady, która wynika bezpośrednio z moich spostrzeżeń i doświadczeń, które przez lata dopracowywałem i oczywiście słuchając innych doświadczonych karpiarzy.
Spróbujcie wyobrazić sobie jak zachowa się ciężarek na którego wpływają takie zmienne jak prąd wody, fala, wiatr, odległość zwiększająca tarcie na waszej lince czy też po prostu sposób w jaki napinacie swój zestaw za pomocą swingerów. Pamiętajmy także, że plecionki w odróżnieniu od żyłek będą dużo bardziej naprężane przez tarcie wody o ich powierzchnię.
Każda logiczna osoba powinna mniej więcej własnym rozumowaniem potrafić oszacować w jakimś stopniu mogą te zmiennie oddziaływać na ołów/ciężarek leżący w danym miejscu w łowisku.
Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że do odległości 100m stosuję ciężarki o masie około 80-90g nie więcej. Każde kolejne 100m to 50g wagi ciężarka i ta wartość powinna wystarczyć przy normalnych warunkach na wodzie. Stosuję ciężarki Misiek Grippon 80g, które nadają się do wywózki jak i w razie potrzeby można nimi rzucić na spore odległości. Świetnie utrzymują ciężarek na dnie, a zestaw dobrze przylegający do dna nie odstrasza ostrożnych karpi.
Ciężarki do wywózki vs. Ciężarki do rzutu.
Przy stosowaniu wywózki spoglądamy tylko na rodzaj i masę ciężarka, która najlepiej będzie pasowała do danej odległości.. a co gdy łowimy z rzutu? Pierwszym elementem o jakim musimy pamiętać to nie przeciążyć wędki zbyt ciężkim ciężarkiem, drugim punktem jest jego budowa najlepiej jak najbardziej aerodynamiczna.
Ciężarki centryczne czy ciężarki montowane na bezpieczny klips?
Dla mnie zdecydowanie lepszymi są ciężarki centryczne. Klasyczne ciężarki zapinane na bezpieczny klips przy braniu ryby mają kilka cm luzu więc nim osiągniemy pełne obciążenie haka na pysk ryby co moim zdaniem może wpłynąć na zacięcie. Wydaje mi się także, że ciężarki centryczne mniej się plątają.
Jak dla mnie niezastąpione są przy zestawach RonieRIG.
Mimo, że przy małych gramaturach i co za tym idzie odległościach moim zdaniem lepsze są centryki… musimy także spojrzeć na bezpieczeństwo ryby oraz przy większych gramaturach powyżej 90g sama waga ciężarka może już skutecznie pokrzyżować nam plany wyholowania karpia. Jeśli ciężarek nie wypina się a ma sporą wagę, walcząc z rybą posiadamy na zestawie dodatkowy element, który wyszarpuje jej hak z pyska.
Przy większych gramaturach ciężarków oraz na łowiskach w których mamy do czynienia z ogromną ilością przeszkód najlepszym rozwiązaniem jest ciężarek z bezpiecznym klipsem, który odpina się przy pierwszym większym obciążeniu w postaci walki ryby lub po prostu kontaktu z zaczepami. Jesteśmy pewni, że na naszej drodze do wyholowania pięknego karpia nie będzie tykającej bomby w postaci ciężarka.
Jaki bezpieczny klips wybrać?
Wydaje mi się, że jak najbardziej elastyczny z miękkiego plastiku by jak najlepiej poddawał się automatycznemu wypinaniu się ciężarka.
Najlepiej sprawdzić to w praktyce. Zapinamy ciężarek do klipsa.. łapiemy przypon i symulujemy ruchy jakie mogłaby generować ryba. Jeśli ciężarek przy pierwszych ruchach wyskoczy z klipsa to jesteśmy pewni, że przy braniu także powtórzy tą czynność a o to dokładnie nam chodzi.
Właściwości rzutowe ciężarków
Tutaj zasada jest prosta: czym bardziej opływowy, aerodynamiczny, podłużny kształt tym ciężarek o danej gramaturze zostanie wyrzucony na dalszą odległość. Zdecydowanym faworytem są ciężarki Misiek – Torpeda, którymi oddajemy najdalsze rzuty.
Budowa ciężarka.. a utrzymywanie go na dnie.
Ciężarki z serii Misiek – Grippa to idealnie uformowane gruszki z wgłębieniem w środku, które właśnie tym wgłębieniem powodują największy opór na dnie zbiornika przez co najbardziej stabilnie utrzymują zestaw w jednym miejscu. Oczywiście w ofercie są jeszcze inne ciekawe propozycje, które także świetnie utrzymują nam stabilną pozycje zestawów ale zdecydowanie Grippa to król ciężarków do wywózki!
Dostosowanie ciężarka karpiowego do swoich wędzisk.
Każdy z producentów kijów karpiowych podaje dokładne dane w postaci krzywej ugięcia, co w przeliczeniu daje nam obraz tego jaki maksymalnie powinniśmy stosować ciężarek na tego rodzaju wędce. Stosując zbyt małe obciążenie możemy rozczarować się odległością rzutu, a zakładając ciężarki o zbyt dużej wadze przekraczającej dopuszczalne przez producenta zalecenia mogą poskutkować zniszczeniem lub nawet złamaniem wędziska.
Mówiąc szczerze nie zawsze te wytyczne odpowiadają w 100% jak idealnie dobrać wagę ale powinniśmy przynajmniej się tym tokiem myślenia wzorować. Przy drogich i bardzo dobrej jakości blankach możemy pozwolić sobie na o wiele więcej przy takiej samej krzywej ugięcia wyrażanej w LB. Ale to tak naprawdę jak ze wszystkim czym lepsza jakość tym większa granica błędu.
Starym wzorem jaki przyjął się od lat jest mnożenie ilości LB razy 453g, wynik podzielić przez 16 co daje nam idealny ciężar dla danego wędziska. +-5%
Kolor ciężarków ma znaczenie?
Według mojej wiedzy ma i to duże.. oczywiście w pewnych warunkach bo gdy karp bierze jak oszalały wydaje mi się, że jego postrzeganie elementów zestawu jest praktycznie zerowe a kolor nie ma jakiegokolwiek znaczenia.
Jeśli chcemy zmaksymalizować swoje szanse na dobranie się do ostrożnych karpi, które w dodatku delikatnie żerują jest nie lada wyzwaniem. Jak mogliśmy zaobserwować na wielu filmach z ujęciami podwodnego żerowania karpi, czasem karpie biorą bardzo wybrednie a jakikolwiek znak o tym, że coś jest nienaturalnie w miejscu pobierania pokarmu skutkuje natychmiastowym ich odwrotem.
Postawmy na profesjonalizm.. nie po to mamy na rynku milion odcieni wszystkich elementów zestawu by finalnie olać temat i zakładać co popadnie. Dopasowanie elementów kolorystycznych do otoczenia w jakim będziemy stawiać nasze zestawy jest priorytetem i na pewno nie zaszkodzi. Jednym z tych elementów jest ciężarek a jego barwa czyli czarny, brązowy, piaskowy czy szary dobrze dopasowana zagwarantuje to, że karp nie będzie niczego podejrzewał podpływając do naszej przynęty.
Kamień do wywózki zamiast ciężarka?
Zdecydowanie tak! Tylko mam także w tym temacie pewne zastrzeżenie. Jeśli zakładamy kamienie przypon powinien być zdecydowanie dłuższy niż w przypadku wywózki z klasycznym ciężarkiem ołowianym. Zauważyłem, że w przypadku tych za krótkich przyponów odnotowałem o wiele mniej brań karpi. Nie wiem czy same ułożenie się przyponu jest gorsze czy też bardziej odstaje on od kamienia ale ten fakt utkwił mi w pamięci i dlatego stosuję przypony o długości co najmniej 30cm.
Kamienie posiadają także mniejszą wagę na każdy cm3 oraz większą powierzchnię na którą wpływają pływy wody. Więc taki ciężarek z kamienia będzie zdecydowanie większy niż w przypadku klasycznego ciężarka ołowianego.
Koszty zasiadki spadają bo za ciężarki nie płacimy tylko ich szukamy.
Najlepsze będą rzeczne otoczaki o podłużnej owalnej budowie, które w łatwy sposób będą spadały przy odjeździe ryby.
Jak zakładać kamienie? najlepszy sposób wg. mnie to czarna, pocięta na cienkie paseczki dętka rowerowa i bezpieczny klips w którym umieszczamy taką gumkę do której z kolei wsuwamy kamień.
Dodatkowo dbamy o środowisko naturalne co jest priorytetem każdego świadomego wędkarza/karpiarza.
Ciężarki powlekane i posypywane.
Jak dla mnie dodatkowa powłoka chroniąca przed wyczuwaniem przez karpie ołowiu to zawsze spory plus. Dobrze wiemy, że karpie i inne ryby mają wyjątkowy węch, dzięki któremu trafiają do naszych przynęt więc z pewnością wykrycie ołowianego ciężarka nie jest dla nich niczym trudnym. Dzięki tej otoczce i posypce jesteśmy w stanie dipować nasze ciężarki co jest wybawieniem na ostrożne ryby! Przy dobrym zapachu odpowiadającym aromatowi naszej przynęty jestem pewny, że uda nam się przechytrzyć te czujne karpiska.
RODZAJE CIĘŻARKÓW MISIEK:
Misiek – Rakieta
Ciężarek, który ma właściwości zarówno rzutowe jak i dobrą stabilizację na dnie dzięki przesuniętemu środkowi ciężkości a jego skrzydła stabilizujące lot pomagają w celności rzutu.
Misiek – Muszla
Całkowicie naturalny wygląd ciężarka przypomina małże lub po prostu kamień. Bardzo stabilnie przylega do dna.
Misiek – Torpeda
Jak już wspominałem aerodynamiczna budowa sprawdza się wyjątkowo dobrze jako typowy ciężarek rzutowy. Występuje także w wersji centrycznej / przelotowej. Jeden z najpopularniejszych modeli wszechczasów.
Misiek – Kula
Twarde i lekko muliste dno to jego środowisko. Masa zbita w jednym punkcie daje dodatkowo spore możliwości rzutowe.
Misiek – Grippa
Najbardziej popularny na świecie ciężarek do wywózki. Największy opór na stałe parkuje nasz ciężarek na wszystkich rodzajach dna. Jego właściwości sprawdzą się nawet na wodach płynących i rzekach. Idealny na dalekie wywózki.
Misiek – Grippon
Mój ulubiony rodzaj ciężarka czyli coś do zadań specjalnych a zarazem uniwersalny do wszelkich rodzajów wędkowania. Zdecydowanie wybieram go w wersji przelotowej / centrycznej. Do łowienia na małych odległościach.
Misiek – Gruszka – Płaska
Kolejny ciężarek o budowie sprawdzającej się w rzucie i wywózce.
Potrzebujesz zamówić ciężarki Misiek? Kup je w InfinityCarp.pl!
Autor artykułu: Daniel Kurzyński “Techniczny”
Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia itp.) przedstawione w sklepie InfinityCarp.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631).Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.
Znajdziesz nas także:
Masz pytania odnośnie ciężarków Misiek?
Zadzwoń do naszego sklepu!